Smaller Default Larger

Na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki  rozmawialiśmy o książce Joanny Bator "Rekin z parku Yoyogi".

 

Joanna Bator jest pisarką, publicystką, podróżniczką. Urodziła się 2 lutego 1968 roku w Wałbrzychu. Jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest doktorem nauk humanistycznych. Pracowała jako adiunkt na Wydziale Filozofii i Socjologii PAN, jak również wykładała na kilku innych uczelniach przedmioty związane z naukami społecznymi. Od 2011 roku poświęciła się wyłącznie pisarstwu. Jest autorką takich tytułów, jak "Kobieta", "Piaskowa góra" "Japoński wachlarz" czy "Chmurdalia". Wydana w 2013 roku powieść "Ciemno, prawie noc" została wyróżniona Literacką Nagrodą NIKE.

 

 "Rekin z parku Yoyogi" to zbiór niemal 50 krótkich tekstów, refleksji i obserwacji z codziennego życia Europejki w Kraju Kwitnącej Wiśni. Joanna Bator, od kilku lat dzieląca swoje życie między Polskę i Japonię, w skromnych rozmiarów reportażach przybliża czytelnikowi zaskakujące fakty dotyczące kultury tego kraju. Poza ciekawostkami  kulturowymi, sporo można się z książki dowiedzieć na temat jednego z najlepszych współczesnych pisarzy jakim jest Haruki Murakami - czytaliśmy jego "Przygodę z owcą" więc jako pisarz jest nam znany. Książka spodobała się klubowiczom. Joanna Bator pokazała  nam współczesną Japonię jakiej nie znaliśmy, jej kulturę, obyczaje, ludzi tam żyjących. Książkę czyta się dobrze i szybko. Zachwyciliśmy się pięknym stylem pisarki. Polecamy ją nie tylko miłośnikom Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

 

Na wakacje mamy do przeczytania dwie książki: Wiesława Myśliwskiego - "Ostatnie rozdanie" oraz  Elizasabeth Asbrink - "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa".