Smaller Default Larger

15 grudnia w świątecznym nastroju  odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Ponieważ tworzymy taką biblioteczną, czytającą rodzinę, więc nie obyło się bez opłatka i serdecznych życzeń na Święta  i Nowy Rok.

W spotkaniu, które miało zupełnie inny charakter niż zazwyczaj, znaleźliśmy czas na omówienie książki Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

Swietłana Aleksijewicz ur. w 1948 roku - białoruska reporterka, jedna z najwybitniejszych dziennikarek Europy, laureatka tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Autorka przez siedem lat jeździła po Rosji, Ukrainie, Białorusi nagrywając setkirozmów z sanitariuszkami, czołgistkami, kaemistkami, łączniczkami, snajperkami, z kobietami  rozbrajającymi miny, walczącymi w partyzantce i lotnictwie. Zgromadziła ogromny materiał reporterski, z którego wybrała to, co najbardziej osobiste. Ta książka to hołd złożony tym wszystkim kobietom, które poświęciły swoją wrażliwość, kobiecość, miłość, rodzinę, wszystko.

Książka zrobiła na nas ogromne wrażenie, takiej wojny nie znaliśmy, dlatego warto było przeczytać i poznać opowieści kobiet  o wojnie, ich oczyma. Gorąco polecamy tę lekturę.

Następne spotkanie  już w styczniu, a więc w Nowym Roku.

Wszystkim miłośnikom książek jak również tym którzy śledzą nasze spotkania ma stronie biblioteki życzymy zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2016 Roku.