Smaller Default Larger

Czwartkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było książce „Spadkobiercy”, nieznanej dotąd w Polsce, młodej amerykańskiej pisarki Kaui Hart Hemmings. Ta debiutancka powieść autorki urodzonej i wychowanej na Hawajach oczarowała  krytyków i czytelników. „San Francisco Chronicke” uznało ją za jedną z najlepszych  książek roku.

Fabuła powieści opiera sie na kontraście pomiędzy rajską, bajkową scenerią Hawajów, a rozgrywającym sie tam  dramatem pewnej  rodziny. Matt King, spadkobierca wielkiej fortuny, prawnik, ojciec dwóch córek, wiedzie spokojne, dostatnie życie. Tragiczny wypadek żony, która zapada w śpiączkę powoduje, że mężczyzna z dnia na dzień musi zainteresować się losem swojej rodziny, zająć domem i swoimi córkami 10 letnią Scottie  i 17 letnią Aleksandrą. Dodatkowo od  starszej córki dowiaduje się, że żona miała romans. „Spadkobiercy” to powieść bardzo wzruszająca, mówiąca o życiu, o jego blaskach i cieniach, o poszukiwaniu drogi do  zrozumienia  drugiego człowieka, o wybaczaniu w obliczu tragedii.

Rozmowa o książce była interesująca, podjęto wiele wątków zawartych w powieści, nie zabrakło miejsca na analizę relacji międzyludzkich czy relacji rodzinnych. Oczywiście nie obyło się bez porównania książki do jej  adaptacji filmowej, w  reżyserii  Aleksandra Payne’a, ze świetną rolą George'a Clooney'a , który wcielił się w postać  Matta Kinga. Film był nominowany  do  Oscara w pięciu kategoriach, ostatecznie zdobył Oscara za najlepszy scenariusz adoptowany (Aleksander Payne, Jim Rash, Nat  Faxon).

Dyskusja jeszcze nigdy nie była tak ożywiona i nie wywołała w nas tyle emocji, co właśnie ta powieść. Gorąco ją wszystkim  polecamy, a jeśli ktoś jeszcze nie widział filmu, na pewno warto go zobaczyć i porównać z książką.

 

W maju będziemy czytać książkę „Przygoda z owcą”, japońskiego pisarza Haruki Murakami’ego.