Smaller Default Larger

        alt29.11.2013 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie. Tym razem rozmawialiśmy o książce Mariusza Szczygła „Gottland”.

       Mariusz Szczygieł jest dziennikarzem, reporterem, pisarzem. Ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1990 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”, a od 2004 jest redaktorem „Dużego Formatu”, dodatku reporterskiego do „Gazety Wyborczej”. Wielki znawca historii i kultury Czech. I właśnie Czechom poświęcił czytaną przez nas  książkę Gottland.

     "Gottland” to zbiór znakomitych reportaży przedstawiających losy kraju i ludzi w nim żyjących na przestrzeni ponad stu lat. Bohaterami są m.in. aktorka Lida Barowa, rzeźbiarz największego pomnika Stalina Otokar Szvec, legendarny producent obuwia Tomas Bata, piosenkarka Marta Kubiszowia czy dramaturg i scenarzysta Jan Prochaska.

Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach w jakich przyszło im żyć, o wygórowanej cenie jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia kształtującym życie całych pokoleń.

      Ta mądra i ciekawa książka uświadomiła nam wszystkim jak niewiele wiemy o naszych południowych sąsiadach. Podczas dyskusji nie obyło się bez porównań do naszej historii, naszego podejścia do komunizmu, który niektórzy z nas pamiętają z lat dzieciństwa czy młodości. Ogromna wartość poznawcza książki, świetny literacki język, emocje jakie towarzyszą czytaniu tej książki zachęciły nas do sięgnięcia po kolejne książki tego autora. Również  innym czytelnikom bardzo ją polecamy .

      Następne spotkanie Klubu ze względu na okres świąteczny zostało przełożone na 03.01.2014r.(piątek), godz.17.00. Tematem dyskusji będzie książka "Jedna niezwykła rzecz", którą napisała indyjska autorka Chitra Banerjee Divakaruni.