Smaller Default Larger

Za nami kolejne, ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Zaplanowaliśmy, że następne ze względu na święta Bożego Narodzenia odbędzie się dopiero po Nowym Roku. Tematem dyskusji była powieść najbardziej prowokacyjnego i nowatorskiego współczesnego pisarza amerykańskiego Dona DeLillo -"Cosmopolis".

 Don DeLillo urodzony 20 listopada 1936r. to jeden z czołowych przedstawicieli amerykańskiego postmodernizmu. Pisze głównie powieści, ale również eseje, opowiadania i sztuki teatralne. Urodził się i wychował na nowojorskim Bronksie w rodzinie włoskich imigrantów. Ukończył Fordham University. Jest laureatem National Book Award, PEN/Faulkner Award i Jerusalem Prize. Jego powieści traktują o stanie społeczeństwa amerykańskiego, procesom jakim podlega jednostka we współczesnym świecie.

Don Delillo w swojej powieści opowiada o jednym dniu z życia multimilionera Erica Packera. Rano wsiada on do swojej limuzyny i przebijając się przez Nowy Jork próbuje dojechać do swojego fryzjera.W ciągu 24 godzin spędzonych w samochodzie jest on świadkiem prezydenckiej wizyty, protestów anarchistów i pogrzebu rapera, traci pieniądze na wzroście jena, spotyka się z żoną, zabija człowieka, w końcu orientuje się, że ktoś cały czas go śledzi. Tak pokrótce można streścić książkę.

"Cosmopolis” przeniósł na ekran w 2012 r. David Cronenberg, występują w nim m.in. Robert Pattinson, Juliette Binoche, Paul Giamatti, Sarah Gadon.

Dla klubowiczów książka okazała się zbyt chaotyczna, trudna w odbiorze, miejscami niezrozumiała. Nie wszyscy  ją przeczytali i niewielu się spodobała. To książka bardzo zaskakująca i kontrowersyjna. Nie przypadliśmy sobie z DeLillo do gustu, trudno. Nie każda książka przeczytana w klubie musi się podobać. Jeśli jednak ktoś ma ochotę na poznanie twórczości tego autora, niech próbuje, może warto. Oczywiście nie obyło się bez porównań książki z filmem.Tu zdania były podzielone - jednym film się podobał, innym nie, ale Ci co nie obejrzeli filmu, po dyskusji, chcą go koniecznie  zobaczyć.

 

Na  początku stycznia będziemy dyskutować o „Złodziejce książek” Markusa Zusaka.