Smaller Default Larger

Tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w listopadzie była powieść  Łukasza Orbitowskiego „Szczęśliwa ziemia”. Autora gościliśmy w Bibliotece kilka dni wcześniej na spotkaniu autorskim. 

„Szczęśliwa ziemia" opowiada o piątce przyjaciół, którzy  mieszkają w prowincjonalnym miasteczku Rykusmyku na Śląsku. Pewnego wieczoru u schyłku lata chłopcy, których dzieciństwo właśnie dobiegło końca, wypowiadają życzenia na resztę życia. Jeden chce spokojnego życia, drugi kariery, inny marzy o miłości swojego życia. Wszyscy otrzymują to czego pragną, ale przyjdzie im za to zapłacić wysoką cenę.

W naszym klubie książka nie zdobyła wielu głosów zachwytu. Lektura Łukasza Orbitowskiego nie należy z całą pewnością do cyklu lekkich, łatwych i przyjemnych, ale przeczytanie jej daje wiele czytelniczej satysfakcji .

Książki nie można przeczytać jednym tchem. Wymaga od czytelnika refleksji, zastanowienia się nad życiem ludzkim. Niesie duży ładunek emocjonalny.

„Szczęśliwą ziemię” Łukasza Orbitowskiego polecamy osobom, które nie boją się trudnych i skomplikowanych lektur.

 

Wybierając kilka miesięcy wcześniej książki  na następne spotkania Klubu  nie przypuszczaliśmy, że wśród wybranych pozycji znajdzie się reportaż tegorocznej noblistki Swietłany Aleksijewicz. W grudniu będziemy dyskutować  właśnie o jej książce „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.