Smaller Default Larger

26 lutego w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się 18 już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o najnowszej książce aktora Jana Nowickiego "Białe walce".

 

Jan Nowicki, znany polski aktor, pedagog i autor książek, urodził się 5 listopada 1939 w miasteczku Kowal na Pojezierzu Gostyńskim. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przez ponad 30 lat był aktorem  Teatru Starego w Krakowie. Zagrał w ponad 240 filmach, autor wielu niezapomnianych filmowych kreacji, z „Wielkim Szu” na czele.  Napisał również kilka książek m.in. "Między niebem a ziemią", "Droga do domu" wespół z Rafałem Wojasińskim, "Mężczyzna i one”.

Akcja powieści "Białe walce" rozgrywa  się w Ciechocinku, a głównymi bohaterami jest pięcioro emerytów. Mamy tu  byłego polityka, snobistycznego doktora, entomologa, entuzjastę kleszczy, akuszerkę matkującą pozostałym, oraz Mistrza Serafina, duchowego przywódcę ich wszystkich. W ostatniej postaci nie sposób nie dostrzec autobiograficznych rysów samego Jana Nowickiego .Pod niepisanym przewodnictwem  mistrza Serafina, spacerują po Ciechocinku, przeżywają kolejne przezabawne perypetie, a przede wszystkim rozmawiają o wszystkim i o niczym. „Białe walce” to pełna zarazem humoru i nostalgii opowieść o ludzkim życiu, o samotności i przemijaniu, o poszukiwaniu szczęścia i mierzeniu się z własną słabością i śmiertelnością.

Idealnie podsumowują książkę słowa samego Jana Nowickiego „Starość może być bardzo smutna, ale jedno jest pewne: trzeba zrobić wszystko, żeby była radosna”. Jest to opowieść, w której pełno jest ciepła i pozytywnej energii życiowej.

Starszym klubowiczom książka przypadła do gustu, młodszym zdecydowanie nie. Polecamy ją jednak wszystkim, zwłaszcza miłośnikom bądź miłośniczkom Jana Nowickiego.

Na następne spotkanie w marcu zapraszamy wszystkich zainteresowanych książką "Ulisses z Bagdadu" autorstwa  francuskiego pisarza Erica-Emmanuela Schmitta.