Smaller Default Larger

30 maja spotkaliśmy się, aby podzielić się naszymi przemyśleniami na temat książki Haruki Murakamiego "Przygoda z owcą".

Najsłynniejszy  współczesny pisarz japoński,  Haruki  Murakami, urodził się w Kioto w 1949 r. Ukończył Wydział Literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio. Tam przez  7 lat, wspólnie z żoną, prowadził klub jazzowy. W wieku 30 lat wydał swoją pierwszą powieść „Hear the Wind Sing” (1979), która zdobyła nagrodę literacką Gunzo. Kolejnymi utworami Murakamiego były: "Pinball, 1973" (1980) i "Przygoda z owcą" (1982). Te trzy utwory nazywane są Trylogią "Szczura", od przydomka narratora. Następne książki, m.in.: "Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland", "Norwegian Wood", "Tańcz, tańcz, tańcz" czy "Na południe od granicy, na zachód od słońca" ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych.  

Główny bohater powieści ma dwadzieścia dziewięć lat, nieudane małżeństwo za sobą, nie dającą satysfakcji pracę.  Prowadzi zwyczajne, szare i nieciekawe życie. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Przyjaciel przysyła mu tajemniczą fotografię, przedstawiającą owce na pastwisku. Jedna z owiec ma na grzbiecie gwiazdę. Od tego momentu życie bohatera przestaje być zwyczajne. Szef potężnej organizacji kontrolującej media i reklamę rozkazuje bohaterowi odnaleźć owcę z gwiazdą na grzbiecie. W przeciwnym razie on i jego firma będą skończeni. Od tej pory zaczyna się właściwa przygoda z owcą. „Przygoda z owcą” Haruki Murakamiego to książka w której rzeczywistość  przeplata się z fantazją, a granica między nimi jest bardzo płynna.  

Murakami pozostawił klubowiczów z mnogością interpretacji, poczuciem niepokoju, oraz z pytaniem, o co tak na prawdę chodziło autorowi. Kim lub czym jest owca, która wchodzi w człowieka? Jakim cudem może ona sterować umysłem i działaniami człowieka?  Ta nierealność, czy wręcz absurdalność fabuły zdumiała klubowiczów. Nie wszystkim udało się dotrzeć do końca książki, ale też jedna z klubowiczek  przeczytała ją dwa razy, aby lepiej zrozumieć  jej sens. Przygoda z owcą to książka  dziwna, surrealistyczna, specyficzna, właściwie jaka ?  Stwierdziliśmy, że na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Książkę polecamy czytelnikom którzy szukają w literaturze czegoś niezwykłego i magicznego.

 

Za miesiąc będziemy dyskutować o książce Melanie Gideon „Żona_22”.