Smaller Default Larger

23 października miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Powitaliśmy w swoim gronie dwie nowe osoby. Cieszymy się  bardzo i mamy nadzieję że dobrze będą się czuły w naszym klubie. Omawianą przez nas książką były "Dzienniki kołymskie" Jacka Hugo-Badera.

Jacek Hugo-Bader (ur.1957) polski dziennikarz i reporter, okazjonalnie także filmowiec, od 1990 związany z „Gazetą Wyborczą”.Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą  Grand Press (1999,2003) i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike  i Nagrody im. Beaty Pawlak. Jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. 

Dzienniki kołymskie” są zapisem z podróży, którą autor odbył autostopem tzw. Traktem Kołymskim liczącym 2025 kilometrów (od Magadanu do Jakucka), drogą budowaną przez więźniów stalinowskich obozów zagłady. Miejsce pracy często stawało się ich miejscem pochówku. Po likwidacji obozów pracy przymusowej w 1957 roku, Kołyma nie opustoszała, pomimo ciężkich warunków życia, surowego klimatu, wielu zostało, wielu nowych przybyło.W czasie trwającej ponad miesiąc wędrówki reporter poznaje wiele barwnych postaci i opisuje ich historie. Autor zebrał mnóstwo ciekawych i niewiarygodnych opowieści o losach więźniów skazanych z absurdalnych powodów na ciężką, katorżniczą pracę. Hugo-Bader podczas swojej podróży próbował poznać i zrozumieć ludzi, którzy zdecydowali się zostać i żyć na tym „biegunie okrucieństwa".

Książka należy do tych, które czyta się jednym tchem. Pełno w niej wstrząsających zdarzeń, niecodziennych historii, anegdot, a przede wszystkim ciekawych ludzi. Wszyscy uczestnicy określili książkę jako bardzo interesującą, poruszającą, zapadającą w pamięć.

Kolejna warta polecenia lektura.

Za miesiąc będziemy rozmawiać o książce „Cosmopolis” amerykańskiego pisarza Dona DeLillo.