Smaller Default Larger

  alt

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Nowym, 2014 Roku odbyło się 3 stycznia w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej. Grono klubowiczów powiększyło się o kolejną osobę, która po krótkim przedstawieniu, przysłuchiwała się naszej dyskusji o książce "Jedna niezwykła rzecz” indyjskiej autorki, Chitri Banerjee Divakaruni.

Chitra Banerjee Divakaruni urodzona w 1956 r. w Kalkucie, to nie tylko pisarka ale  również poetka, nauczycielka i działaczka. W 1976 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1985 roku otrzymała tytuł doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Obecnie mieszka w Teksasie wykładając  na Uniwersytecie w Houston naukę kreatywnego pisania. Jest współzałożycielką i prezesem organizacji" Maitri", służącej kobietom z Azji Południowej i zajmującej się problemami przemocy w rodzinie. Jest również członkiem zarządu "Pratham", organizacji która pomaga dzieciom indyjskim, szczególnie tym mieszkającym w slumsach.

           Akcja książki "Jedna niezwykła rzecz" rozgrywa się w konsulacie indyjskim w USA. Po trzęsieniu ziemi dziewięć osób zostaje uwięzionych w budynku. Czekając na pomoc, zmagając się z własnymi słabościami i chcąc dodać sobie otuchy zaczynają opowiadać historie, które zawierają ową jedną niezwykłą rzecz w ich życiu.

         Książka może skłania do refleksji nad sensem swojego życia, ale zdaniem klubowiczów nie zachwyca, nie trzyma w napięciu. Opowieści snute przez bohaterów są mało ciekawe, niektóre wręcz banalne. 

         Mamy nadzieję, że kolejna wybrana przez klubowiczów książka bardziej przypadnie wszystkim do gustu. Będziemy tym razem czytać powieść francuskiego pisarza, Michela Houellebecqa "Mapa i terytorium". Wyjątkowo jeszcze raz spotykamy się w styczniu, a dokładnie 31 stycznia o godz. 17.00 w czytelni Biblioteki.