Smaller Default Larger

Tematem dyskusji podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 29.01.2016 r. była powieść Zadie Smith „Londyn NW”.

Zadie Smith  urodzona 25 października 1975 w Londynie to brytyjska pisarka, autorka opowiadań i powieści. Ukończyła King's College w Cambridge. Autorka to  jedno  z najsłynniejszych nazwisk współczesnej literatury. Napisała  dotąd trzy powieści, z czego jedna ,,Białe zęby” została nagrodzona Whitbread First Novel Award, zaś za książkę ,,O pięknie” była laureatką ,,Somerset Maugham Award” oraz została nominowana do Nagrody Bookera.

Londyn NW" to najnowsza powieść  Zadie Smith. Tytuł został zaczerpnięty od nazwy północno-zachodniego Londynu, gdzie rozgrywa się fabuła. To zubożała dzielnica. Poznajemy kolejno dzieje Leah, Natalie, Felixa i Nathana, którzy tam się wychowali. Chodzili do tej samej szkoły,  różnie potoczyły się ich losy, a każde z nich próbowało zmierzyć się z życiem po swojemu.

Poza jedną osobą która doceniła pisarkę i jej sposób narracji pozostali klubowicze źle ocenili powieść. Według ich słów książkę czytało się ciężko, powoli, lektura jej ich nudziła.

Tym którzy nie czytali jeszcze Zadie Smith, radzimy sięgnąć najpierw po jej wcześniejsze książki. „Londyn NW" to zdecydowanie nie jest łatwa powieść, i nie polecamy jej nikomu, kto szuka lekkiej i przyjemnej lektury.

W lutym mamy do przeczytania książkę Jenny Lawson „Udawajmy, że to się nie wydarzyło”.