Smaller Default Larger

  alt31 stycznia, w piątek po południu, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.Tym razem klubowicze zmierzyli się  z powieścią kontrowersyjnego francuskiego pisarza  Michela Houellebecqa” „Mapa i terytorium”.

    Michel Houellebecq (ur.1958 r.) to autor esejów, czterech tomów wierszy, a przede wszystkim powieści będących radykalną krytyką współczesnej cywilizacji. Jego najnowsza książka czytana przez nas „Mapa i terytorium”, wydana we Francji w 2010 roku, uhonorowana została prestiżową Nagrodą Goncourtów.  

    Mający opinię skandalisty i prowokatora autor znany jest również z wcześniejszych powieści takich jak : „Poszerzenie pola walki „Cząstki elementarne”, „Platforma”, „Możliwość wyspy”. Jest najbardziej znanym pisarzem znad Sekwany, jego książki tłumaczone są na ponad 40 języków. 

   "Mapa i terytorium” to smutna i przygnębiająca powieść, traktująca głównie o samotności człowieka, o nieumiejętności budowania relacji międzyludzkich, o starości. Opowiada historię artysty, który w każdej dziedzinie sztuki, jaką się zajmuje, osiąga niebywałe sukcesy, natomiast nie potrafi, a może nie chce ułożyć sobie życia prywatnego.Jest to powieść pełna gorzkiej refleksji nad współczesnością i  filozoficznych rozważań o człowieczeństwie i ludzkiej kondycji.

    Powieść podejmuje wiele wątków i można ją odczytywać na wiele sposobów. Jej interpretacja  przysporzyła klubowiczom sporo kłopotów. Jedni zachwycili się  książką, inni wręcz przeciwnie skrytykowali. Zachęcamy do przeczytania „Mapy i terytorium”, aby  samemu  przekonać się kto miał rację.

   Następne lutowe spotkanie poświęcone będzie książce „Cudowne życie Staśka i  innych aniołów”, polskiej autorki Teresy Anny Aleksandrowicz.