Smaller Default Larger

Na pierwszym w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki mieliśmy okazję porozmawiać o najpopularniejszej powieści Markusa Zusaka "Złodziejce książek". 

 

 Markus Zusak urodził się w 1975 roku  w  Sydney. Jest autorem pięciu powieści, w tym Posłańca oraz Złodziejki książek – międzynarodowego bestsellera, przetłumaczonego na ponad czterdzieści języków. Od momentu wydania w 2005 roku powieść znajduje się na szczycie listy bestsellerów "The New York Timesa". 

 

"Złodziejka książek" to historia dziesięcioletniej dziewczynki Liesel Meminger. Akcja powieści rozgrywa się w Niemczech w przededniu i w czasie drugiej wojny światowej. Życie głównej bohaterki naznaczone jest piętnem okrutnych czasów, w jakich dorasta. A jednak odkrywa jego piękno - dzięki wyjątkowym ludziom, których spotyka oraz dzięki książkom, które kradnie. Siła słów i wyobraźni staje się dla Liesel ucieczką od rzeczywistości i źródłem radości. Książka mówi o prawdziwej przyjaźni, o dorastaniu, o miłości do książek, ale przede wszystkim o miłości do ludzi. O tym że trzeba być człowiekiem bez względu na okoliczności. I o śmierci, bo narratorem w tej powieści jest śmierć.

 

 Książka urzekła nas wszystkich. Historia dziewczynki opowiedziana tak subtelnie,  pozbawiona goryczy i patosu i tak piękna, że klubowicze zakochali się w tej książce.  Polecamy gorąco zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom.

Na podstawie książki powstał w 2013 roku amerykański dramat wojenny w reżyserii  Briana Percivala. Niektórzy z klubowiczów obejrzeli film, jednak zdecydowanie  wszystkim bardziej spodobała się  książka, niż jej ekranizacja.

W styczniu spotkamy się jeszcze raz, a rozmawiać będziemy o książce irańskiej autorki Parsipur Shahrnush „Kobiety bez mężczyzn”.