Smaller Default Larger

1 kwietnia 2016 r., w piątkowe popołudnie członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki zebrali się, aby porozmawiać o powieści „Pokój” Emmy Donoghue. Autorka jest z pochodzenia Irlandką, obecnie mieszkającą w Kanadzie, pisarką, historykiem literatury, dramaturgiem i scenarzystką. Jest autorką prozy współczesnej i historycznej, laureatką wielu nagród literackich. W swych utworach porusza tematy trudne i kontrowersyjne. Powieść  „Pokój” jest finalistą nagrody Booker Man  i międzynarodowym bestsellerem .

Autorka w swojej książce opisuje los Jacka i jego mamy zamkniętych przez kilka lat w jednym pokoju przez Starego Nicka - oprawcę. Historia opowiedziana jest głosem pięcioletniego chłopca, dla którego „pokój” jest całym światem. Dla Jacka ten świat jest zwyczajny, naturalny, bo innego nie zna, natomiast dla jego matki jest  więzieniem.        

To książka przeszywająca na wskroś bólem, cierpieniem i współczuciem, porażająca ogromem matczynej miłości, oddaniem i wiarą na odzyskanie wolności. Poruszyła nas do głębi, wywołała wiele emocji i refleksji Ożywiona dyskusja dotyczyła miłości matki do dziecka, potrzeby wolności, wszechobecności  zła.

Na podstawie książki powstał film Lenny’ego Abrahamsona, nominowany do 4 Oscarów (scenariusz adaptowany, reżyseria, film i aktorka pierwszoplanowa). Oscara zdobyła Brie Larson w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Gorąco polecamy zarówno książkę jak i film.

Na kolejnym spotkaniu klubu będziemy rozmawiać o książce „Im szybciej idę, tym jestem mniejsza” norweskiej autorki Kjersti Annesdatter Skomsvold.