Smaller Default Larger

W ostatni piątek marca spotkaliśmy się, aby porozmawiać o Dubaju. Miasto to odwiedziła ostatnio nasza klubowiczka Zosia, i to skłoniło nas do sięgnięcia po książkę Jacka Pałkiewicza „Dubaj. Prawdziwe oblicze”. Oczywiście liczyliśmy na to, że Zosia zjawi się na spotkaniu i opowie nam o swoich przeżyciach z podróży, nie zawiedliśmy się.

Opowiedziała nam o przepychu i bogactwie jaki otacza turystę wokół, o arabskich kobietach, miejscach które zobaczyła, o tym co ją zadziwiło, a co rozczarowało w Dubaju. Jej relacje skonfrontowaliśmy z treścią książki. Jacek Pałkiewicz  pokazuje to wspaniałe miasto z zupełnie innej perspektywy, tej bardziej codziennej i od strony miejsc, które normalnie nie są pokazywane  turystom. Autor obala powszechne mity, obnażając prawdziwe oblicze świątyni luksusu: brak swobód obywatelskich, represje i niewolnicze warunki pracy najemnych robotników.

Kilka słów o autorze. Jacek Pałkiewicz – polski reporter, eksplorator i odkrywca, członek rzeczywisty brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Zasłynął m.in. z samotnego rejsu łodzią ratunkową przez Atlantyk, odkrycia źródeł Amazonki, wypraw do najdalszych zakątków Ziemi. Jest twórcą survivalu w Europie, szkolił żołnierzy jednostek elitarnych i kosmonautów.  

Zdaniem klubowiczów książka  interesująca, wartościowa,  dobrze napisana. Polecamy ją, szczególnie osobom które wybierają się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.   

Tematem  kwietniowego spotkania będzie książka ”Ryzowy podarunek” brazylijskiego powieściopisarza Francisco Azevedo.