Smaller Default Larger
 
W dniu 26 października 2018 roku  odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym omawialiśmy debiutancką powieść 27-letniej Yaa Gyasi zatytułowaną „Droga do domu”.
Autorka  urodziła się w Ghanie, ale wychowała  i mieszka w Stanach Zjednoczonych. Inspiracją do napisania tej powieści dla Yaa Gyasi było poszukiwanie w Afryce własnych korzeni i tożsamości.  
„Droga do domu” to saga rodzinna opisująca siedem pokoleń kobiet. Akcja rozpoczyna się w afrykańskiej Ghanie w XVIII wieku, po czym przenosi nas do Ameryki Północnej aż po czasy współczesne. Opowieść zaczyna się od historii dwóch przyrodnich sióstr o imionach Effia i Esi. Poznajemy kolejno historie dzieci, wnuków i prawnuków obydwu kobiet. Na różne sposoby dotyka ich przemoc rasowa i dyskryminacja na obydwu kontynentach.
Część klubowiczów uznała książkę za  pięknie napisaną, wypełnioną emocjami i niepowtarzalnym afrykańskim klimatem. Inni uznali, że Yaa Gyasi nie wnosi do dyskusji o niewolnictwie niczego nowego i że czytali ciekawsze książki na ten temat.  
W listopadzie porozmawiamy o książce Mariusza Urbanka „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”.