Smaller Default Larger

Listopadowe spotkanie naszego klubu poświęciliśmy książce „Samotne miłości” Eshola Nevo. Gościem spotkania był dziennikarz gazety Pulsu Ciechanowa, który również przeczytał książkę i dołączył do dyskusji.

Historia powieści rozgrywa się w Mieście Cadyków, na północy Izraela. Pretekstem do opowiedzenia przez autora kilku historii miłosnych jest budowa mykwy, którą chce ufundować zamożny Amerykanin ku pamięci zmarłej żony. Jak mówi słownik zamieszczony na końcu książki, mykwa to zbiornik napełniony wodą deszczową lub źródlaną przeznaczony do kąpieli, rytualnego obmywania się, dla kobiet i mężczyzn. To właśnie wokół mykwy toczy się akcja powieści i przenikają losy bohaterów.

Bohaterowie opisani przez Nevo poszukują miłości, wybaczenia, zrozumienia, Boga. Pragną znaleźć swoje miejsce na ziemi, miejsce gdzie będą czuć sie potrzebni.

Ta mądra, wzruszająca, czasami zabawna powieść, bardzo spodobała sie klubowiczom. Dyskusja jaka wywiązała sie między nami dotyczyła nie tylko książki, ale również kultury i tradycji żydowskiej.

Na następne spotkanie wybraliśmy książkę "Z pokorą i uniżeniem" belgijskiej pisarki Amelie Nothomb.