Smaller Default Larger

        22 grudnia odbyło się wigilijne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Tym razem porozmawialiśmy o książce „Księga dziwnych nowych rzeczy” autorstwa  Michela Fabera, który uważany jest za jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy.

Peter - niegdyś narkoman i alkoholik - jest pastorem, którego największą radością i życiowym celem jest głoszenie Dobrej Nowiny. Kiedy otrzymuje od tajemniczej korporacji USIC propozycję ewangelizacji rdzennych mieszkańców nowo skolonizowanej planety Oaza, nie waha się, choć misja ta oznacza dla niego długą rozłąkę z ukochaną żoną. Oaza okazuje się tropikalnym pustkowiem, gdzie doba trwa siedemdziesiąt dwie godziny a woda jest zielona i smakuje melonem. Rdzenni mieszkańcy planety pragną czytać Biblię - którą nazywają "Księgą Dziwnych Nowych Rzeczy”, podczas gdy Peter uczy się żyć pośród nowych parafian, pracując wraz z nimi, poznając ich język i obyczaje. Z Ziemi tymczasem od jego żony napływają niestety coraz bardziej niepokojące wieści...?

Ta powieść to studium człowieczeństwa i przykład wielkiej literatury, która nie boi się sięgać po kluczowe i elementarne kwestie egzystencjonalne. „Księga dziwnych nowych rzeczy” to niewątpliwa uczta dla miłośników literatury fantastycznej.
Wigilijne spotkanie DKK upłynęło w atmosferze magii zbliżających się świąt. Dzielenie się opłatkiem, życzenia, wspólne kolędowanie oraz rozwiązywanie świątecznych quizów sprawiły, że trudno nam było się rozstawać. Na koniec dokonaliśmy wyboru literatury, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć w Nowym Roku.