Funkcjonowanie dorosłego rodzeństwa osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków

Książka przedstawia problem alkoholizmu i narkomanii, ich konsekwencje nie tylko dla samego uzależnionego, lecz także dla dzieci alkoholików, a szczególnie rodzeństwa osoby uzależnionej od alkoholu i narkotyków. Funkcjonowanie tych drugich nie jest opisane w literaturze przedmiotu.

Celem niniejszej pracy jest naświetlenie grupy, jaką jest rodzeństwo osób uzależnionych. Jak na nie wpływa atmosfera rodzinna związana z uzależnieniem brata lub siostry? Czy ma to swoje konsekwencje w ich funkcjonowaniu w czasie teraźniejszym i w wizji przyszłości? Jeśli skutki są negatywne, to nie tylko dzieci alkoholików, ale także rodzeństwo potrzebuje uwagi i ewentualnej pomocy profesjonalnych terapeutów. Jeśli ktoś, czytając obraz stworzony w rozdziale badawczym, zobaczy siebie lub osobę sobie bliską, zrozumie zachowanie, którego może nie jest w stanie zaakceptować, a które jest przyczyną kolejnych negatywnych skutków w życiu zawodowym i osobistym.

Niniejsza publikacja może być przydatna osobom zajmującym się dziedziną uzależnień i współuzależnień oraz zainspirować do szerszej pracy z rodziną osób uzależnionych, gdyż ukazuje grupę, której funkcjonowanie jest zagrożone przez nałóg brata lub siostry.

Poruszone w książce kwestie mogą być także pomocne studentom, osobom uzależnionym, współuzależnionym oraz tym wszystkim, którym los takich osób nie jest obojętny.

Nieprawdopodobna przyjaźń Zranić marionetkę