Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Dobry start przedszkolaka: program wychowania przedszkolnego

Każde dziecko w wieku 3-5 lat powinno mieć możliwość uczestniczenia w edukacji przedszkolnej. Niestety w warunkach wiejskich i małomiasteczkowych jest to często niemożliwe. Stąd z inicjatywy Fundacji Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego zrodził się projekt Dobry start przedszkolaka zakładający organizację w małych miejscowościach przedszkolnych grup różnowiekowych, liczących nie więcej niż 15 dzieci, prowadzonych przez fachową wychowawczynię przy pomocy jednego z rodziców. Program zakłada rozwój dziecka w 4 dziedzinach: wiedzy, umiejętności, dyspozycyjności i uczucia. Jego podstawowe założenia omówiono na kilkudziesięciu stronach: prostym, zrozumiałym językiem. W 2009 roku otrzymał on I nagrodę w Konkursie na najlepsze programy wychowania przedszkolnego zorganizowanym przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Polecamy go więc nie tylko osobom pracującym w przedszkolach ale wszystkim rodzicom mającym dzieci w wieku przedszkolnym.

A u nas w przedszkolu... zbiór scenariuszy zajęć adaptacyjnych Od czterech do sześciu. Książki dla przedszkolaka