Smaller Default Larger

Dokładnie 26 września minął rok od pierwszego spotkania naszego  Klubu. Przez ten czas zaprzyjaźniliśmy się ze sobą, przedyskutowaliśmy kilkanaście książek, miło spędziliśmy czas. Te comiesięczne spotkania w grupie osób dla których  książka jest istotnym elementem codzienności, wzbogaciły nas intelektualnie.

Tym razem rozmowa toczyła się wokół książki Dudravki Ugresić "Ministerstwo bólu". Dubravka Ugrsić ur.1949 r. w Kutinie to chorwacka pisarka i eseistka, z wykształcenia literaturoznawca. Z powodów politycznych od lat pozostaje na emigracji, obecnie mieszka w Holandii. Jest autorką powieści, sztuk teatralnych, esejów oraz książek dla dzieci.

Bohaterami powieści „Ministerstwo Bólu” są studenci pochodzący z dawnej Jugosławii, którzy po jej rozpadzie podobnie jak autorka znaleźli azyl w Holandii. Narratorką powieści jest Chorwatka Tanja Lucić, doktor językoznawstwa prowadząca dla nich zajęcia z literatury jugosłowiańskiej. Bohaterka zamiast o literaturze postanawia rozmawiać ze studentami o ich uczuciach, emocjach, nakłania ich do wynurzeń, do opowiadania o sobie i określenia swojego stosunku do bałkańskich wydarzeń. Wspomnienia odbudowują poczucie wspólnoty, jednocześnie ożywiając niedawną przeszłość i przypominając wojnę która zmusiła studentów do opuszczenia ojczyzny. 

Klubowicze z zainteresowaniem przeczytali książkę nieznanej im wcześniej chorwackiej pisarki. Wywiązała się ciekawa dyskusja na temat wojny na Bałkanach, emigracji, życia uchodźców. Świetna narracja i wartka akcja sprawiają, że książkę czyta się bardzo dobrze. Polecamy.

Na następne spotkanie wybraliśmy książkę Jacka Hugo-Badera „Dzienniki kołymskie”.