Smaller Default Larger

Ostatnie przed wakacjami spotkanie  naszego klubu odbyło się poza murami biblioteki, w pięknej scenerii ogródków działkowych. Znamy się prawie trzy lata, jesteśmy zaprzyjaźnieni ze sobą, dobrze się czujemy w swoim towarzystwie, krótko mówiąc było wesoło i sympatycznie. Nie zabrakło oczywiście dyskusji o zaplanowanej na czerwcowe spotkanie książce „Półbrat”, jednej z najważniejszych w dorobku Larsa Saabye Christensena.

Lars Saabye Christensen to znany i ceniony norweski pisarz, poeta i autor scenariuszy filmowych. Laureat wielu nagród, w tym Rivertonprisen (1987). W 2006 roku odznaczony komandorią Orderu Św. Olafa za zasługi na polu literatury norweskiej.

„Półbrat” przedstawia historię pewnej, dosyć specyficznej rodziny z Oslo. Głównym bohaterem i narratorem jest Barnum Nilsen, który  przez całe życie mierzy się z trudną historią swojej rodziny, skomplikowanymi relacjami jej członków i własnym charakterem, w którym pobrzmiewa wpływ starszego brata. Już jako dorosły mężczyzna wraca pamięcią do czasów swojego dzieciństwa, opisuje także wydarzenia, które miały miejsce zanim przyszedł na świat, a które położyły się cieniem na całym jego życiu. 

Książka spotkała się z różnorodnym odbiorem klubowiczów. Dla niektórych melancholijny styl pisania autora był nużący i zniechęcał do lektury. Tylko niektórzy przeczytali całą powieść, pozostali utknęli w połowie lub jeszcze wcześniej. Ci którzy przeczytali do końca uważali że jest to książka mądra i piękna, warta każdej poświęconej minuty. Mówi bowiem o rzeczach fundamentalnych – miłości, samotności, rodzinie, potrzebie akceptacji i przemijaniu. Według nich to książka, którą warto przeczytać dla życiowych prawd z niej wypływających i refleksji, z jakimi zostaje się po lekturze. Dlatego pomimo, że ma dziewięćset stron gorąco ją polecają.

Kolejne spotkanie już we wrześniu jak zwykle w ostatni piątek miesiąca, a książką którą mamy do przeczytania jest "Moja walka. Księga 1" Karla Ovego Knausgårda.