Smaller Default Larger

W czwartek 26 października 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie odbyło się spotkanie z podróżniczką, reporterką i fotografką Anitą Demianowicz. W ubiegłym roku ukazała się jej debiutancka książka zatytułowana „Końca świata nie było”. O tej właśnie książce dyskutowaliśmy ostatnio na naszym comiesięcznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Autorka opowiada w niej o swojej pierwszej samotnej, pięciomiesięcznej podróży przez kraje Ameryki Środkowej. Trasa wyprawy wiodła przez Salwador, Honduras, Gwatemalę i Meksyk. W kolejnych latach podróżowała m.in. do USA, Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

Na spotkanie autorskie przybyli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, bibliotekarze oraz zainteresowani czytelnicy. Wypożyczalnia wypełniła się po brzegi, a nasz gość rozpoczął wciągającą i niesamowicie ciekawą opowieść o podróży do świątyń Majów, na szczyty aktywnych wulkanów i wiosek zamieszkiwanych przez Garifunów. Pani Anita opowiadała o kobietach i dzieciach Ameryki Środkowej, o panującej biedzie i analfabetyzmie w krajach, które odwiedziła. Dzięki licznym zdjęciom oraz krótkim filmom na przedstawianej prezentacji, mogliśmy podziwiać widoki ze szczytu wulkanu Santa Maria w Gwatemali, współuczestniczyć w niezwykle barwnych obchodach gwatemalskich świąt wielkanocnych oraz uroczystościach związanych z końcem kalendarza Majów. Mogliśmy zobaczyć jak w Ameryce Środkowej jeździ się chicken busami, przepełnionymi sprzedawcami czy obejrzeć ekstremalny zjazd na desce po czarnym zboczu aktywnego wulkanu Cerro Negro w Nikaragui.

Anita Demianowicz zaimponowała wszystkim swoją odwagą, pasją podróżniczą i ciekawością świata. Ta bardzo sympatyczna, młoda kobieta o nieprzeciętnej urodzie zrobiła na wszystkich uczestnikach spotkania duże wrażenie. Po zakończeniu prelekcji posypały się liczne pytania związane z podróżami autorki czy też dotyczące jej życia osobistego. Po spotkaniu był czas na pamiątkowe zdjęcia oraz zakup książki z dedykacją autorki.

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dzięki dofinansowaniu Instytutu Książki.