Nowości

Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dzieci do życia w sieci?

Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dzieci do życia w sieci?

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem? Kiedy dać mu pierwszy smartfon? Czy pozwalać na granie w gry? Jak nauczyć je radzić sobie z hejtem? I jak Internet wpłynie na jego rozwój?

Kieszonkowe ekrany stały się nieodłącznym elementem życia nie tylko naszego, lecz także naszych dzieci. Dla nas telefony komórkowe, smartwatche, tablety i przenośne konsole były nowościami. Uczyliśmy się ich obsługi, stopniowo poznawaliśmy interaktywny świat, powoli zanurzaliśmy się coraz głębiej w sieć. Dla naszych dzieci ekrany są oczywistością, nie znają świata bez nich, a po sieci poruszają się nieporównywalnie zgrabniej niż my. Co nie znaczy, że są w niej zupełnie bezpieczne i że wiedzą, jak dbać o higienę cyfrową.

Kiedy coraz więcej głosów gani dorosłych za to, że nie potrafią wprowadzać dzieci w świat cyfrowy, Magdalena Bigaj w swojej książce mówi: to normalne, że popełniamy błędy. Ważne, aby wyciągać z nich wnioski.

„Wychowanie przy ekranie” nie tylko dostarcza niezbędnej wiedzy na temat higieny cyfrowej, lecz także dodaje rodzicom otuchy. Autorka nie moralizuje, za to dzieli się z czytelniczkami i czytelnikami solidną dawką wiedzy niezbędnej każdemu współczesnemu rodzicowi oraz praktycznymi radami popartymi swoim unikatowym doświadczeniem, w którym łączy role edukatorki, badaczki, pracowniczki świata nowych technologii oraz matki.

"Książka Magdy Bigaj jest, w mojej opinii, jedną z najważniejszych, po które warto dzisiaj sięgnąć. To świetny drogowskaz dla rodziców, napisany przystępnym językiem, który pozwala oswoić e-świat i wyrobić dobre nawyki higieny cyfrowej. To także książka, która nie ocenia, ale pomaga wybierać zdrowsze drogi dla naszych dzieci. Naprawdę warto przeczytać. Polecam!" - Martyna Wojciechowska

Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów Wyzwania wychowania w świetle problemów dzieci i młodzieży
2 of 15