Smaller Default Larger

W dniu 28.10.2016 r. o godz.17.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie odbyło się spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak, pisarką i reporterką, wielokrotną laureatką Nagrody Grand Press, nominowaną w tym roku do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Stryjeńska. Diabli nadali.”

Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem przygotowanego przez autorkę filmu przedstawiającego zdjęcia i pamiątki po Zofii Stryjeńskiej, bohaterce ostatniej książki pisarki „Stryjeńska. Diabli nadali”. Jest to biografia utalentowanej i uznanej malarki, graficzki i scenografki dwudziestolecia międzywojennego. Autorka portretuje ją, jako kobietę niezwykłą, nieco odizolowaną od rzeczywistości, ale potrafiącą też walczyć o byt, uznanie i miłość.

Prowadząca spotkanie Jolanta Nagiel, moderator Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie, pytała m.in. o tajniki warsztatu pracy pisarki, o ulubioną bohaterkę napisanych książek, czy o najbliższe plany zawodowe.

Pani Angelika Kuźniak odpowiedziała, że gromadzi bardzo dużo materiałów, odwiedza archiwa, przeprowadza wywiady, wielokrotnie czyta swoje rękopisy, skrupulatnie dokonuje wyboru. Ze zgromadzonego materiału niewiele pozostawia w przygotowanej książce. Ulubioną bohaterką pisarki okazała się Papusza. Papusza, bo według autorki pomimo dramatów, które ją spotkały, miała ogromną wrażliwość, potężną siłę i hart ducha. Na początku listopada ukażą się pamiętniki Zofii Stryjeńskiej "Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia" w opracowaniu Angeliki Kuźniak i Magdaleny Budzińskiej.

Angelika Kuźniak o bohaterkach swoich książek umie opowiadać jak mało kto. O Marlenie Dietrich, Papuszy, Ewie Demarczyk, Zofii Stryjeńskiej czy bohaterach reportaży mogłaby opowiadać godzinami.  

Prawie dwugodzinne spotkanie minęło bardzo szybko. Autorka wysłuchała wiele ciepłych słów pod swoim adresem oraz otrzymała gromkie brawa na koniec tego jakże interesującego spotkania. Obecni na sali byli zachwyceni Jej osobą.

Oprawę muzyczną spotkania przygotowali: pan Grzegorz Bartołd (syntezator dźwięku) i pani Joanna Kiszkurno (śpiew).  Na zakończenie chętni mogli liczyć na autograf z osobistą dedykacją autorki.

Spotkanie było kolejnym zorganizowanym w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki i dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki.