Czasopismo Edu-wsparcie Nr 4

Created by: Super User

Jednym z kierunków polityki oświatowej ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W bieżącym numerze będziemy nawiązywać do tego bardzo ważnego priorytetu. Wiele badań dowodzi bowiem, że jednym z kluczowych problemów wśród dzieci i młodzieży jest czytanie.

Zachęcamy wszystkie biblioteki do wzięcia udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa przewidzianym na lata 2016-2020, realizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest m.in. doposażenie bibliotek szkolnych w nowości wydawnicze i lektury szkolne a także bibliotek pedagogicznych, co posłuży zwiększeniu ich oferty dla nauczycieli w realizowaniu zadań związanych z kształtowaniem zainteresowań czytelniczych uczniów. Polecamy również kurs e-learningowy na naszej platformie zdalnego nauczania Moodle „Upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży” http://moodle.bpciechanow.pl/

W bieżącym numerze przybliżamy cykl spotkań „Wspomaganie przez czytanie” zainicjowany w Bibliotece Pedagogicznej w Żurominie. Zachęcamy do głośnego czytania dzieciom, przybliżamy jedną z form upowszechniania czytelnictwa- teatrzyk Kamishibai. Przedstawimy ideę tutoringu oraz liczne kampanie i programy czytelnicze organizowane przez różne instytucje, fundacje i media. Prezentujemy bezpłatną, cyfrową wypożyczalnię międzybiblioteczną książek i czasopism naukowych ACADEMICA.

Oprócz tego kolejny instruktaż z zakresu pierwszej pomocy w szkole, relacja z I Ciechanowskiego Dyktanda o Pióro prof. Jerzego Bralczyka, zorganizowanego przez Samodzielne Koło Terenowe nr 76 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Ciechanowie, stałe rubryki: „Warto przeczytać” oraz „Zestawienia bibliograficzne” związane z aktualnymi kierunkami polityki oświatowej państwa.

Zachęcamy kolejne szkoły i biblioteki do promocji swojej oferty na łamach naszego pisma.

Zapraszamy do lektury!

Attachments