Edu-wsparcie Nr 5

Category: Edu-wsparcie
Created by: Super User

W bieżącym numerze w dalszym ciągu nawiązujemy do ważnego kierunku polityki oświatowej, ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016, jakim jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Polecamy również tematycznie z nim związany kurs e-learningowy na naszej platformie zdalnego nauczania Moodle „Upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży” ( http://moodle.bpciechanow.pl/ ).

Zastanowimy się nad tym, czym na ogół kierujemy się przy wyborze książek: emocjami czy może bardziej publikowaną top-listą najciekawszych książek. Przedstawiamy bogatą działalność konkursową Biblioteki Pedagogicznej w Mławie oraz projekt „Czytające przedszkolaki”, zainicjowany w Bibliotece Pedagogicznej w Żurominie.

Na uwagę zasługuje działalność Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum STO w Ciechanowie oraz projekt „Bibliotekarzu, zaprzyjaźnij się z osobami z autyzmem”, do którego przystąpiła również Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie.

Polecamy bogatą rubrykę „Warto przeczytać” a w niej m.in. artykuł dotyczący czynników ryzyka i objawów depresji u dzieci i młodzieży, propozycje dla rodziców i nauczycieli w zakresie rozwijania samostanowienia u dzieci i młodzieży, historia komiksu oraz narzędzia do tworzenia e-komiksów. Przybliżymy fenomen czytelnictwa w Szwecji w zestawieniu z ostatnimi badaniami czytelnictwa w Polsce, przeprowadzonymi w listopadzie 2015 r. przez Bibliotekę Narodową. Przedstawiamy również portal społecznościowy
Pinterest, służący do zbierania i segregowania materiałów graficznych.

Oprócz tego stałe rubryki „Zestawienia bibliograficzne” oraz „Warto przeczytać”. W ramach cyklu „Poznajmy się” zaprezentujemy sylwetkę Pani Grażyny Bogdan, nauczyciela z Zespołu Szkół nr 1 w Ciechanowie.

Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd będzie zachętą do lektury naszego kolejnego numeru czasopisma.

Attachments