Aktualności

 • Reinstalacja systemu bibliotecznego PROLIB w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  UWAGA !!!
                      Zmiana terminu zamknięcia biblioteki

  Informujemy, że od 5 grudnia do 16 grudnia 2016 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie oraz jej 4 filiach (Płońsk, Pułtusk, Mława, Żuromin) będzie przeprowadzana reinstalacja systemu bibliotecznego PROLIB.

  W związku z tym w dniach 5-16 grudnia 2016 r. Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie oraz jej filie będą zamknięte dla użytkowników. Nie będzie również dostępny katalog OPAC.

  Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.

  Zespół Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie

 • Internetowy konkurs wiedzy o laureatach Literackiej Nagrody Nobla w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  AlfredNobel adjustedZ okazji 120 rocznicy śmierci Alfreda Nobla (1833-1896), fundatora Nagrody Nobla, Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie przygotowała internetowy konkurs wiedzy o laureatach Literackiej Nagrody Nobla, przeznaczony dla uczniów, osób dorosłych, czytelników i sympatyków Biblioteki oraz wszystkich zainteresowanych literaturą.

  Konkurs polega na udzieleniu poprawnych odpowiedzi na pytania zamieszczane na stronie https://www.facebook.com/bpciechanow  od 5 do 9 grudnia 2016 r. – pytania zadawane będą codziennie. Poprawne odpowiedzi, podpisane imieniem i nazwiskiem, należy przesłać do 14 grudnia 2016 r. na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na stronie internetowej Biblioteki http://www.bpciechanow.edu.pl/  oraz na Facebooku w dniu 15 grudnia 2016 r.

  Zapraszamy wszystkich chętnych do sprawdzenia i poszerzania własnej wiedzy o literaturze, znanych pisarzach, laureatach Literackiej Nagrody Nobla.

  Szczegóły konkursu zawiera Regulamin.

 • Nowe kursy e-learningowe w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie zaprasza na nowe, bezpłatne kursy e-learningowe na platformie Moodle http://moodle.bpciechanow.pl/, związane z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

  linoKurs „Wirtualna tablica Lino” przybliża podstawowe zasady pracy w programie LINO, który służy m.in. do promocji literatury, prezentacji ciekawych książek, relacji  z imprez szkolnych, bibliotecznych (konkursy, spotkania autorskie, wycieczki), prezentowania plakatów, filmów, muzyki, audiobooków, udostępniania uczniom treści edukacyjnych, linków, publikowania zadań. Jest również świetnym sposobem na przeprowadzenie zajęć metodą lekcji odwróconej. Kurs adresowany jest do nauczycieli, nauczycieli bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych promocją placówki i  uatrakcyjnieniem własnych zajęć. 

  nowe mediaKurs „Nowe media w promocji biblioteki i upowszechnianiu czytelnictwa przeznaczony jest dla nauczycieli bibliotekarzy, studentów kierunku bibliotekoznawstwa, którzy chcą poznać nowe media oraz narzędzia z kategorii mediów społecznościowych i wykorzystać je w celach promocyjnych. Skorzystanie z kursów wymaga utworzenia (posiadania) konta na platformie Moodle http://moodle.bpciechanow.pl/  i wysłania maila do prowadzącego z prośbą o klucz dostępu na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

   

  Serdecznie zapraszamy nauczycieli do udziału w pozostałych kursach na platformie Moodle  http://moodle.bpciechanow.pl/

  • osobowych (Henryk Sienkiewicz, Julian Tuwim),
  • z zakresu TIK,
  • bibliotekarstwa,
  • coachingu i tutoringu szkolnego,
  • prawa bibliotecznego.
 • Badanie satysfakcji użytkowników w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie przystępuje do Badania satysfakcji użytkowników, których celem jest poznanie jakości pracy biblioteki poprzez zmierzenie poziomu zadowolenia z całości oraz poszczególnych usług przez nią świadczonych. Wyniki badań satysfakcji użytkowników wraz z wynikami badań prowadzonymi w bibliotekach pedagogicznych w ramach projektu Analiza Funkcjonowania Bibliotek będą wykorzystane podczas przyszłorocznego Kongresu IFLA we Wrocławiu.

  Badania satysfakcji użytkowników bibliotek przeprowadzane będą za pomocą standardowego kwestionariusza ankiety, dostępnego w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie, ul. 17 Stycznia 49. Biblioteka zapewnia wszystkim respondentom poczucie swobody i anonimowości wypowiedzianej opinii.

  Badania zostaną przeprowadzone w terminie 17 października - 31 grudnia 2016 r.

  Mamy nadzieję, że badanie satysfakcji czytelników i użytkowników naszej Biblioteki, pytania o ocenę i opinię, będą sprzyjać poczuciu partycypacji Państwa w kształtowaniu jakości pracy i świadczonych przez nas usług.

  Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej biblioteki i wzięcia udziału w badaniach. 

 • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  nprcBiblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 (Priorytet 3). Zapraszamy biblioteki szkolne, z najbliższego terenu siedziby naszej Biblioteki, które również otrzymały wsparcie finansowe do współpracy w zakresie planowanych zakupów książek oraz wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Kontakt: Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów tel. 23 672 33 77 w. 23

  Wszystkim zainteresowanym nauczycielom bibliotekarzom polecamy poradniki zawierające podstawowe informacje związane z dofinansowaniem zakupu książek dla bibliotek szkolnych i pedagogicznych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 na stronach http://bibliotekawszkole.edu.pl/ oraz http://www.mkidn.gov.pl/

  Na stronie internetowej MEN zamieszczone są przykładowe formularze, według których dyrektorzy szkół i dyrektorzy bibliotek pedagogicznych mogą składać wnioski do organu prowadzącego o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej/pedagogicznej. Można się również zapoznać z aktami prawnymi, harmonogramem realizacji Priorytetu 3 oraz bazą pytań i odpowiedzi dotyczących Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 • Kultura Na Widoku Open or Close

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie włączyła się w III edycję projektu Kultura Na Widoku realizowanego przez Fundację Legalna Kultura, zaś partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

  Kultura Na Widoku to ogólnopolski projekt, który wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnemu odbiorcy. Daje możliwość korzystania bezpłatnie lub w promocyjnej cenie z ponad 1100 treści multimedialnych z zasobów legalnych źródeł kultury. Aby móc skorzystać z tych źródeł tj. czytać książki, oglądać filmy, słuchać muzyki, grać w gry komputerowe, spacerować po najciekawszych muzeach i galeriach świata, wystarczy być posiadaczem urządzenia z dostępem do Internetu. Plakaty prezentujące część utworów dostępne są w Wypożyczalni Biblioteki, natomiast wszystkie utwory bogatej oferty kulturalnej dostępne są na stronie internetowej

  www.kultura nawidoku.pl

  Zachęcamy do korzystania z legalnych źródeł w sieci

  Informacja o projekcie

  http://www.kulturanawidoku.pl/

   

 • Terminarz spotkań dla nauczycieli w roku szkolnym 2016/2017 Open or Close

  Serdecznie zapraszamy nauczycieli (m.in. bibliotekarzy, wychowawców świetlic i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej) na spotkania szkoleniowe do pracowni multimedialnej Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie.

    

  L.p. Termin Temat Prowadzący
  1

  28 września

  godz. 9.00

  Squla – platforma edukacyjna dla nauczycieli i dzieci ze szkoły podstawowej

  Spotkanie organizacyjne sieci współpracy i samokształcenia

  Monika Biedrzycka-Gładka

  Anna Mieszkowska,

  Monika Biedrzycka-Gładka

  2

  19 października

  godz. 9.00

  GLOGSTER – czyli jak stworzyć interaktywny plakat

  Agnieszka Kołodziejska
  3

  16 listopada

  godz. 9.00

  Nowoczesne formy promocji biblioteki – Pinterest, Facebook, YouTube, blogi  i in. Anna Mieszkowska
  4

  7 grudnia

  godz. 9.00

  Jak przygotować niepowtarzalne ozdoby bożonarodzeniowe?

  Małgorzata Komor
  5

  18 stycznia

  godz. 9.00

  Biblioteka miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych

  Jolanta Nagiel
  6

  15 marca

  godz. 9.00

  Padlet – wirtualna tablica czyli jak zebrać wiedzę w jednym miejscu

  Agnieszka Kołodziejska

  7

  26 kwietnia

  godz. 9.00

  Tworzenie prezentacji w PREZI Monika Biedrzycka-Gładka
  8 24 maja

  Wycieczka do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

  Monika Biedrzycka-Gładka

   

   

   

   

 • I powiatowa edycja konkursu „Wydajemy Własną Książkę” (Regulamin oraz karta zgłoszeniowa) Open or Close

  1W roku szkolnym 2016/2017 Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie organizuje pierwszą powiatową edycję konkursu „Wydajemy Własną Książkę”. Jest to konkurs przeznaczony dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów z terenu powiatu ciechanowskiego. Główny cel tego przedsięwzięcia to propagowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie twórczej wyobraźni wśród dzieci i młodzieży. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów jest jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017.Honorowy patronat nad konkursem objął Pan Sławomir Morawski, Starosta Ciechanowski oraz Pani Janina Janakakos-Szymańska, Prezes Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich.

             Nauczycieli bibliotekarzy szkolnych, którzy nie mogli uczestniczyć w pierwszym spotkaniu sieci, a chcą wziąć udział w naszym konkursie zapraszamy do kontaktu z Biblioteką Pedagogiczną w Ciechanowie – koordynator sieci Anna Mieszkowska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów, tel. 23 672-33-77 wew. 21, mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Szczegółowe informacje dotyczące konkursu uczniowie uzyskają w swoich bibliotekach szkolnych.

  Zapraszamy również do śledzenia bloga: http://wydajemywlasnaksiazke.blogspot.com, gdzie można zapoznać się z ideą całego projektu i jego realizacją w innych bibliotekach.

   

  Regulamin konkursu

  Karta zgłoszeniowa do konkursu 

 • Biblioteka przyjazna osobom z autyzmem Open or Close

   

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie na niebiesko

   

  Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie włączyła się do projektu „Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w partnerstwie z Fundacją SYNAPSIS w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Głównym celem projektu jest pokazanie osobom z autyzmem i ich opiekunom, że biblioteka może być miejscem w którym warto spędzać czas wolny, oraz przełamanie bariery w dostępie osób z autyzmem do działań kulturalnych i usług oferowanych przez biblioteki. Motywacją do wizyty w bibliotece osób z autyzmem może być możliwość wypożyczenia książki, filmu czy audiobooka. Może to być okazja do skorzystania na miejscu z Internetu lub zagrania w ulubioną grę komputerową. Biblioteka dysponuje materiałami ułatwiającymi obsługę osób z autyzmem, są to między innymi: rozmówki biblioteczne, specjalna karta czytelnika, piktogramy służące do komunikacji bibliotekarz – osoba z autyzmem. Zapraszamy do naszej biblioteki rodziców ze swoim autystycznym dzieckiem. Znajdą w naszej bibliotece książki dla siebie i dziecka. Zapraszamy dorosłe osoby autystyczne, na pewno spotkają się u nas z życzliwością i wsparciem bibliotekarzy.

 • Nowy, piąty numer czasopisma "Edu-Wsparcie" Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Zapraszamy do lektury piątego numeru czasopisma elektronicznego „Edu-wsparcie",  redagowanego w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie.

  Osoby zainteresowane współpracą zachęcamy do współtworzenia naszego pisma, dzielenia się wiedzą, własnymi pomysłami i doświadczeniami. Na teksty do następnego numeru czekamy do końca listopada 2016 r. Zapraszamy na stronę

  Życzymy przyjemnej lektury!

 • Księgozbiór obcojęzyczny w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie poleca księgozbiór w języku angielskim i niemieckim, składający się z podręczników do nauki języków obcych, literatury pięknej i literatury popularnonaukowej, będący w większości wcześniej częścią zbiorów Kolegium Nauczycielskiego w Ciechanowie. Księgozbiór można przeglądać w katalogu Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie OPAC wybierając wyszukiwanie szybkie a następnie wpisując w wolne pole sygnatury: 811 ang. (w przypadku książek anglojęzycznych) 82-3 ang. (w przypadku powieści w języku angielskim), 811 niem. (w przypadku książek w języku niemieckim),  82-3 niem. (w przypadku powieści w języku niemieckim).

  Zapraszamy studentów i nauczycieli do korzystania z naszych zbiorów.

  KATALOG OPAC

   

 • Bezpłatny dostęp do czytelni IBUK LIBRA dla czytelników Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie oferuje swoim czytelnikom dostęp do ponad tysiąca tytułów książek z wielu dziedzin wiedzy w czytelni IBUK LIBRA.

  Serwis udostępnia publikacje w wersji elektronicznej a dzięki aplikacji myIBUK umożliwia również robienie notatek w książce, zaznaczanie fragmentów tekstu, wyszukiwanie w tekstach słów i fraz, eksport notatek.

  Korzystanie z książek z czytelni IBUK LIBRA jest możliwe na komputerach w placówkach Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i jej 4 fili: w Mławie, Płońsku, Pułtusku i Żurominie oraz na komputerach domowych, tabletach i telefonach czytelników. Oferujemy bezpłatny dostęp do serwisu do 23 listopada 2017 r.  

  Zapraszamy do Biblioteki po odbiór kodów niezbędnych do samodzielnej, jednorazowej rejestracji i bezpłatnego korzystania z platformy poza biblioteką. Można również napisać maila: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Serwis znajduje się pod adresem http://libra.ibuk.pl

  Zapraszamy do lektury!

 • Zewnętrzne szkolenia i konferencje dla placówek oświatowych - grudzień 2016 Open or Close

  Oferta MSCDN w Ciechanowie

   http://ciechanow.mscdn.pl/katalog-szkolen

  Wizualizacja na matematyce – nauczanie matematyki z wykorzystaniem programów komputerowych                                                                                    08-12-2016, 15-12-2016

  Elementy piłki wodnej na lekcji wychowania fizycznego                                         04-12-2016

  Zdrowie najwyższą wartością – nauczyciel kreatorem postaw prozdrowotnych      07-12-2016

  Efektywne nauczanie przedmiotów humanistycznych                                               12-12-2016 

  Praca z filmem, czyli kilka pomysłów na wykorzystanie wybranych materiałów filmowych na lekcjach języka angielskiego/niemieckiego                                                              05-12-2016

  Kurs przygotowujący nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy                                       15-12-2016, 16-12-2016, 17-12-2016, 18-12-2016

  Aplikacje biurowe w edukacji i terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną   03-12-2016

  Nauczyciel w edukacji multimedialnej - wykorzystanie "chmury" w procesie dydaktycznym  14-12-2016

  Kamishibai - innowacyjna metoda czytania i opowiadania w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej                                                                                     06-12-2016 

  Nie takie pająki straszne, jak je malują - prawie wszystko o mediach w kształtowaniu pojęć przyrodniczych                                                                                                  08-12-2016

  Elementy muzykoprofilaktyki i muzykoterapii w pracy pedagogicznej  01-12-2016 -> 31-12-2016

  Psychodrama w pracy profilaktycznej i wychowawczej                    16-12-2016, 17-12-2016

  Szkolenia organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie

   

  Praca metodą projektu na przykładzie muzyki

  10-12-2016 (Szczecin); 10-12-2016 (Olsztyn); 09-12-2016 (Rybnik); 02-12-2016 (Chełm)

  http://szkolenia.ore.edu.pl/RejestracjaSzkolenie/2546

  Urządzenia mobilne i media społecznościowe na lekcjach języka niemieckiego 03-12-2016 (Przemyśl)

  http://szkolenia.ore.edu.pl/RejestracjaSzkolenie/2529

   

  Oferta Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie

  Młody stażem dyrektor w drodze do przywództwa edukacyjnego  Od: 2016-12-06 Do: 2017-02-07

  https://www.oeiizk.waw.pl/kursy/index.php?menu=aktualnosci_og&krok=2&id_szkolenia=2217&id_programu=977

  Nauczanie przyrody z komputerem w szkole podstawowej                                   2016-12-06

  https://www.oeiizk.waw.pl/kursy/index.php?menu=aktualnosci_og&krok=3&id_szkolenia=2242&id_programu=961

  Przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego z chemii                                2016-12-12

  https://www.oeiizk.waw.pl/kursy/index.php?menu=aktualnosci_og&krok=2&id_szkolenia=2245&id_programu=966

  Realizujemy filmy edukacyjne w aplikacjach Web 2.0           Od: 2016-12-01 Do: 2016-12-08

  https://www.oeiizk.waw.pl/kursy/index.php?menu=aktualnosci_og&krok=2&id_szkolenia=2238&id_programu=815

  Oferta MSCDN w Warszawie

  http://www.warszawa.mscdn.pl/kalendarz-szkolen

 • Akcja "Podaruj książkę bibliotece" w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Open or Close

  Akcja "Podaruj książkę bibliotece"

  Wszystkich czytelników i sympatyków naszej biblioteki zapraszamy do włączenia się do akcji „Podaruj książkę bibliotece”.Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o nowe i ciekawe pozycje książkowe, wydane w ciągu ostatnich 10 lat. Jeśli skończyłeś studia, posiadasz podręczniki akademickie, przeczytałeś lektury, książki, które warto polecić innym – nie musisz ich więcej odkurzać, przekaż je do biblioteki. Wystarczy jedna uwolniona książka z własnej kolekcji.Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom. Pamiętajmy - książka czytana żyje dłużej. Zapraszamy do współpracy z naszą biblioteką.

Nowości biblioteczne

Nic zwyczajnego
Logopedia. Standardy postępowania logopedycznego.
Pedagogika resocjalizacyjna
Stryjeńska. Diabli nadali.
Uczeń z zespołem Downa.
Worek z zabawami.
Wiedza o języku polskim dla logopedów
Rozwojowe wzgórze
Udręka braku pożądania
Pięćdziesiątka
Previous Next Play Pause
Smaller Default Larger

100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza - 15 listopada

Wybór nowel
O Krzyżakach Henryka Sienkiewicza
Onegdaj: opowieść o Henryku Sienkiewiczu i ludziach mu bliskich
Pisarstwo Henryka Sienkiewicza
Potop
Quo vadis
Sachem
Sienkiewicz i historia
W pustyni i w puszczy
Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela
Previous Next Play Pause

Dzień Pracownika Socjalnego - 21 listopada

Asystentura w pomocy społecznej
Bezdomność. Modele pracy socjalnej
Kompetencje mediacyjne w profesji pracownika socjalnego
Koncepcje pomocy człowiekowi w teorii i praktyce
Metodyka działania w pracy socjalnej
Nowe przestrzenie działania w pracy socjalnej w wymiarze etyczno-prakseologicznym
Praca socjalna z osobą uzależnioną i jej rodziną
Praca socjalna
Psychologia dla pracowników socjalnych
Praca socjalna i polityka społeczna
Previous Next Play Pause

I Ogólnopolski Dzień Biblioterapii - 14 listopada

Biblioterapia formą terapii pedagogicznej
Biblioterapia i bajkoterapia
Biblioterapia w edukacji z zakresu profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia
Biblioterapia, czyli bajki - pomagajki dla małych i dużych
Teoretyczne podstawy biblioterapii
Z motylem w tle: o baśni w biblioterapii i terapii pedagogicznej
Zastosowanie biblioterapii w kształtowaniu zachowań przystosowawczych uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim
Bajeczne mikstury czyli Bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne i relaksacyjne
Bajka jak lekarstwo: zastosowanie bajkoterapii w terapii pedagogicznej
Bajki terapeutyczne dla dzieci
Previous Next Play Pause