Smaller Default Larger

Już dwa lat minęły od powstania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie. Od tego momentu na comiesięcznych spotkaniach przedyskutowaliśmy i omówiliśmy wiele książek. Członkowie Klubu z radością wspominali  pierwsze spotkania, przeczytane  książki oraz te z nich, które najbardziej zapadły im w pamięć.

Po wspomnieniach przyszedł czas na rozmowę o książce, a nawet o dwóch, bo w wakacje mieliśmy do przeczytania książkę Wiesława Myśliwskiego "Ostatnie rozdanie" oraz Elisabeth Åsbrink "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa". 

Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Jest autorem powieści i dramatów, jedynym pisarzem, który dwukrotnie został laureatem prestiżowej nagrody "Nike".

"Ostatnie rozdanie" to filozoficzna opowieść o sensie życia, o miłości, o przemijaniu, o samotności. Bohater Myśliwskiego próbuje uporządkować fragmenty swego życia, odnaleźć siebie, a nawet zrozumieć. Porządkowanie starego notesu, w którym znajdują się numery telefonów i adresy, staje się przyczynkiem do rozrachunku z przeszłością.

W ocenie książki przez klubowiczów nie było jednomyślności. Jedni uważali ją za wspaniały przykład prozy, inni byli zdania, ze książka jest słabsza od poprzednich powieści Myśliwskiego.

Drugą omawianą pozycją była książka Elisabeth Åsbrink "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa”. Autorka (ur. 1965) jest szwedzką pisarką i dziennikarką. Pracuje w telewizji SVT jako wydawczyni i producentka. 

"W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” to niezwykła historia Otto Ullmanna, żydowskiego chłopca z Wiednia i jego rodziców. Dzięki staraniom kilku osób z szwedzkiego kościoła narodowego chłopiec na początku 1939 roku wyjeżdża  do Szwecji. Przez kilka lat utrzymuje z rodziną kontakt wyłącznie listowny. Trafia na farmę rodziców Ingvara Kamprada, późniejszego założyciela koncernu IKEA, stając  się  najlepszym przyjacielem i współpracownikiem późniejszego multimilionera.

Ponad pięćset listów napisanych przez rodziców Ottona, wywiady, dokumenty, fotografie  stały się podstawą do napisania tej jakże ciekawej książki. Nieznane nam dotąd fakty z historii Szwecji zaciekawiły klubowiczów, którzy wystawili książce wysoką ocenę.

Mimo trudnej problematyki obydwu książek spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze. Dyskutując i snując inspirowane literaturą refleksje, raczyliśmy się kawą, herbatą i słodkościami. Jak przystało na jubileuszowe spotkanie, nie zabrakło też lampki szampana.

W październiku będziemy rozmawiać o nominowanej w tym roku do nagrody "Nike" książce Ignacego Karpowicza "Sońka".