Smaller Default Larger

IMG 0178Pierwsze, powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się  w Pizzerii. Taki był pomysł kilku klubowiczów, który zaakceptowali wszyscy. Trzecią rocznicę klubu uczciliśmy więc, jedząc zamiast tortu pyszną pizzę.

Tematów było mnóstwo, jak po tak długim rozstaniu, ale nie obyło się bez rozmowy o książce, którą czytaliśmy w wakacje, a była nią „Moja walka. Tom 1”norweskiego pisarza Karla Ovego Knausgårda. Książka ta, jest pierwszą częścią sześciotomowego i autobiograficznego cyklu o tym samym tytule.

Karl Ove Knausgård jest jednym z czołowych pisarzy skandynawskich średniego pokolenia. Urodził się w 1968 roku w mieście Arendal w południowej Norwegii. Studiował historię sztuki oraz literaturoznawstwo na Uniwersytecie w Bergen. Jako prozaik zadebiutował w 1998 roku powieścią ”W świat”. Sławę międzynarodową i niebywały rozgłos medialny przyniósł mu tom pierwszy (czytany przez nas) cyklu zatytułowanego „Moja walka”. Książka ta została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i krytyków. Szybko stała się też bestsellerem nie tylko w Norwegii, Skandynawii, ale na całym świecie. 

Karl Ove Knausgård bohaterem książki „Moja walka” uczynił siebie. Autor pisze o sobie bez kokieterii, jest prawdziwie szczery zwierzając się z myśli, odczuć i emocji jakie towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Ujmuje swoją wnikliwością i przemyśleniami na temat świata, dojrzewania, ojcostwa i umierania. Książka poświęcona jest skomplikowanym relacjom rodzinnym, a autor nie ma żadnych oporów, by dopuścić czytelnika do nawet najbardziej intymnych wspomnień.

W DKK książki wybierają sami klubowicze, opinii i refleksji jest więc tyle ile osób biorących udział w dyskusji. Tak było i tym razem. Zdania na temat powieści były podzielone. Dla jednych książka była przygnębiająca, zbyt szczera, za długa, dla innych precyzyjna, wciągająca, napisana pięknym językiem.

Szczerze polecamy  tę książkę, chociaż  może nie każdemu się ona spodoba.

Tematem naszego spotkania w październiku będzie  książka Angeliki Kuźniak  i Eweliny Karpacz- Oboładze „Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk".