20 marca 2024 r. odwiedziliśmy uczniów klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej TWP w Ciechanowie. Wioletta Gałązka i Adriana Karwowska z Wydziału Udostępniania Zbiorów BP przeprowadziły kolejne już zajęcia z cyklu „Dzieci czytają, Europę zdobywają” z elementami kodowania. Tym razem tematem spotkania była Francja. Dzieci wysłuchały wiersza „Francja-Elegancja”, który w zabawny sposób opisuje kulturę i niezwykłe obyczaje tego kraju. Potem uczniowie musieli wykazać się wiedzą geograficzną wskazując na globusie omawiane państwo. Kolejnym punktem zajęć było wspólne wykonanie mapy skojarzeń. Znalazły się na niej zamiłowania kulinarne Francuzów, charakterystyczne zabytki, flaga oraz inne symbole Francji. Bardzo chętnie dzieci włączyły się także do edukacyjnej podróży śladami zabytków Francji. Posłużyły do tego maty kodujące. Zadaniem uczestników było zakodowanie drogi do kolejnych zabytków i dotarcie do mety. Oprócz rozwoju umiejętności logicznego myślenia dzieci wzbogaciły również swoją wiedzę dotyczącą kolejnego państwa należącego do Europy.