Smaller Default Larger

 

 

dkk 24.02

 

 W  lutowe popołudnie członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki  spotkali  się, aby porozmawiać o książce Pawła Potoroczyna „Ludzka rzecz”.

Paweł Potoroczyn to menedżer kultury, dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata. W latach 2008 -2016 był dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza. „Ludzka rzecz” jest  jego debiutancka książką nominowaną w 2004 roku do Nagrody Literackiej Nike oraz do Nagrody Literackiej Gdynia.

 Akcję swojej powieści autor umieścił w Piórkowie, niewielkiej wsi prawdopodobnie na terenie Kielecczyzny, a bohaterami uczynił jej mieszkańców oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Przedstawione zdarzenia dzieją się głównie podczas wojny,  ale historie poszczególnych bohaterów  rozciągają czas powieści na lata wcześniejsze i późniejsze.

„Ludzka rzecz” to powieść niezwykła, klimatyczna, napisana bardzo bogatym i pięknym językiem. Książka nie wszystkim się spodobała, jednak  były osoby, które zachwycone powieścią prezentowały całe jej fragmenty.

 Oto kilka cytatów z książki:

 „Kobieta ludzka rzecz, jak bogactwo czy władza, nie przychodzi sama, mało kto zdobywa ją uczciwie, a i sprawiedliwie też podzielić się jej nie da”.

„Miłość ludzka rzecz, jak plaga, trąd i nałogi, zabiera zarażonych i podatnych, oszczędzając tylko lękliwych, gruboskórnych i jeremitów”.

„Honor ludzka rzecz, dziwny wynalazek, co zabił wielu, a nikogo nie ocalił, cnota, co ją tylko raz stracić można, ale bezużyteczna jak wszystko, co człek do grobu ze sobą zabiera”.

Polecamy wszystkim, bo czytanie to też ludzka rzecz.

W marcu będziemy dyskutować o książce Jacka Pałkiewicza zatytułowanej : „Dubaj. Prawdziwe oblicze”.